Botoks

Botoks enjeksiyonları alın bölgesi ve iki kaş arasındaki çatıklıktan kaynaklanan çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı adı verilen ince çizgiler ve boyunda ortaya çıkan yaşa bağlı dikey çizgileri hafifletmek üzere kullanılan önemli bir tedavidir.

Botoks Nedir?

Yaşla birlikte yüz bölgesinde belirginleşmeye başlayan mimik çizgilerini hafifletmek için en etkili yöntem botokstur.

Botoks, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek ya da daha erken dönemde yakalanmışsa ortadan kaldırmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Botoks enjeksiyonları alın bölgesi ve iki kaş arasındaki çatıklıktan kaynaklanan çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı adı verilen ince çizgiler ve boyunda ortaya çıkan yaşa bağlı dikey çizgileri hafifletmek üzere kullanılan önemli bir tedavidir. Mimiklere bağlı oluşan tüm çizgilerde botoks çok etkili bir çözüm sunar. İlaç çok ince iğnelerle kaslara enjekte edilir ve doğru kişiler tarafından uygulanması önemlidir.

Botoks yapıldıktan sonra 4-7 gün içinde etkisini göstermeye başlar ve 10-15 gün içinde son halini alır. Bu sürede ve takip eden dönemde yeni kırışıklıkların oluşmasını da engeller.

Botoks Nasıl Etki Eder ve Nasıl Uygulanır?

Botoks sinir ve kas arasındaki bağlantıyı durdurur, yani sinir emir verdiğinde kasa iletilmesini engeller. Böylece kas geçici olarak kasılmayı bırakır ve kasılma yüzünden meydana gelen mimik çizgileri hafifler. Kozmetik sektörünün botoks ile çok yakından ilişkili olması da işte bu mimik çizgileri ve kırışıklıklar üzerinde yaptığı olumlu etkidir.

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. Enjeksiyondan 20 dakika önce uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi maddesi içeren krem sürülerek, bölge kısa dürede ciddi ölçüde uyuşturulur. İnce uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda botoks enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer.

Botoks etkisini ne zaman gösterir?

Botoks enjeksiyonu uygulama yapıldıktan 3-4 gün sonra etkisini göstermeye başlar, tam olarak etkisinin ortaya çıkması ise 7-10 günü bulabilir. Bu süreler tahminidir, kişiden kişiye ve uygulanan doza göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Botoks Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Botoks uygulaması bir enjeksiyon işlemidir. Estetik cerrahlar, dermatologlar, medikal estetik uzmanları bu işlemi yapabilir. Ancak işlemi yapan hekimin, yüz anatomisini ve kasların çalışma yapısını çok iyi bilmesi gerektiği asla akıldan çıkarılmamalıdır. Kesinlikte klinik ya da muayenehanede steril koşullar altında yapılmalıdır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Botoks Uygulamasını Kimler Yaptırabilir?

Mimiklere bağlı çizgi ve kırışıklıklardan şikâyetçi olan 18-70 yaş arasındaki herkes botoks enjeksiyonu yaptırabilir. Botoks enjeksiyon tedavisine henüz çizgiler ya da kırışıklıklar içok belirgin olmadan yapıldığında çok daha verimli olacaktır. Eğer mimik ve çizgiler derinleştikten sonra yapılırsa, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir.

Botoks Kimlere Yapılmaz?

Hamileler botoks uygulaması yaptırmamalıdır. Ayrıca hamilelik sonrası bebek emziren kadınların da botoks uygulamasını yaptırabilmeleri için emzirme döneminin bitmesini beklemeleri gerekir. Çeşitli kas sorunu olan ve vücudunda kanama ve pıhtılaşma problemi yaşayan kişilere de botoks uygulaması yapılmaz. Botoks tedavisinin yapılacağı bölgede ciddi deri enfeksiyonu ve hastalığı olan kişilere de uygulama yapılmaz.

Botoks Etkisini Nasıl Gösterir?

Kişide yüz hareketleri ve mimikleri yapan kas grupları, yüz derisine bağlıdır. Zaman içerisinde pek çok çevresel faktörle beraber, yüzde sürekli yapılan kas ve mimik hareketleri sonucunda, derinin altında bulunan kaslar ciltte kırışıklık ve çizgiler meydana getirir. Bu aşamada ciltte esnemeye başlamıştır.

Botoks, hareketlerinin kısıtlanması ve mimiklerin tekrarlanması istenmeyen kas grubuna enjekte edildiğinde, kaslarda sinir uçları üzerinde etki eder ve buraya yerleşir. Böylece kasların hareket mekanizmalarını tetikleyen emirler kaslara geçmez. Bu sayede uygulama yapılan bölgede lokal olarak kas hareketleri belirli bir süreliğine kısıtlanmış ve sınırlanmış olur. Kasların altında bulunduğu cilt bölgesindeki kırışıklık ve çizgiler hızlı bir şekilde yok olur

Botox uygulaması yapılan bölge eskisine oranla daha kırışıksız ve düz bir görünüme sahip olur. Uygulama yapıldıktan yaklaşık 3 ay sonra botoksun kaslar üzerindeki etkisi azalmaya başlar ve yine ortalama 6 ay sonra etkisini kaybederek kaslar eski haline döner. O zaman botoks uygulaması hastaya tekrar yapılabilir ve zaman içerisinde tekrarlanan uygulamalar, botoksun vücuttaki kalıcılık süresinin daha da artmasına neden olur.

Botoks Uygulaması Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Botoks uygulamasından 2 - 3 gün önce eğer içiliyorsa C ve E vitaminleri kesilmelidir. Uygulama öncesinde hastanın kan sulandırıcı ilaçları içmemesi gerekir. Botoks uygulaması öncesinde kişinin estetik uzman ya da doktor tarafından muayene edilmesi ve uygulama bölgesinin detaylı bir şekilde incelenmesi çok önemlidir.

Botoks uygulaması sonrasında hasta hemen ayağa kalkabilir ve sosyal yaşantısına geri dönebilir. Yatma ya da dinlenme gerekli değildir. Botoks uygulaması sonrasında hasta 4 – 5 saat geçtikten sonra banyo yapabilir. Ancak aşırı sıcak uygulamalardan kaçınmalıdır. Hastanın botoks uygulaması sonrasında yüzüne masaj yapması, baskı şeklinde krem sürmesi, bölgeye bir süre fiziksel temasta bulunması konusunda uyarılmalıdır. Beslenme konusunda dikkat edilecek bir durum yoktur.

Uygulama sonrasında etki hemen ertesi gün görülmez bu konuda hasta bilgilendirilmelidir. Botoks uygulamasının etkileri 3 – 4. günden itibaren ortaya çıkar ve ortalama 20 – 30 gün içerisinde botox etkisi kişide çok net ve belirgin bir şekilde gözlemlenir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Botoksun Yan Etkileri Var Mıdır?

Botoksun bilinen zararlı bir yan etkisi yoktur. Uygulamanın etkisi sadece uygulama alanında gerçekleşir ve başka bir yere etki etmez. Fazlalık 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve en önemlisi maksimum etkisi 6 ay sürer. Yan etki olarak sadece iğne yerlerinin hafif hassasiyeti olabilir, bunlar da kısa sürede geçer.

Botoksun tecrübeli, konusunda uzman ve yüz anatomisini çok iyi bilrn kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.

Botoks Uygulaması Güvenli midir?

Botoks enjeksiyonları 10 yıldan fazla süredir kozmetik ve estetik sektöründe güvenle kullanılmaktadır. Ancak ürünlerin kaliteli olması, bir doktor tarafından resmi yerlerden alınması ve de olup FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış olması gerekir.

Botoks Uygulaması Diğer Estetik Uygulamalar ile Birlikte Yapılabilir mi?

Botoks işleminin diğer estetik uygulamalar ile birlikte yapılmasına doktorunuz karar verecektir. Genellikle dudak dolgusu - yüz dolgusu gibi estetik işlemlerle birlikte yapılabilir. Bu işlemler muayene sırasında yüz anatominiz ve yüzünüzdeki yapılması gerekenler ile birlikte değerlendirilir.

Botoks İğneleri Acıtır mı?

Kişilerin acı ve ağrı eşiğine bağlı olarak iğnenin acıtması değişebiliyor. Çok ince uçlu iğenelerle kasa yapıldığı için acı genellikle hissedilmez. Ağrı da olmaz. Ancak bazı hastaların cildi daha hassas olduğu için iğnelerin batma hissi ile acı hissetselerde bu durum çok da fazla olmaz. Zaten uygulama öncesinde enjeksiyon yapılacak bölgeye anestezi maddesi içeren krem sürülerek bölge uyuşturulmaktdır. Uyuşuklukla beraber his de kalmaz. Kremin etkisi geçtikten sonra da acı ya da ağrı hissedilmez. Hassasiyet bilgisi veren hasta sayısı çok ama çok azdır.

Botoks Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Botoks uygulaması için her hastanın yüzü için yapılacaklar ve gereksinimler farklılık gösteririr. Uygulama öncesi yapılan muayenede bu detaylar belirlenir ve botoks fiyatları da bu şekilde size sunulur. Herkesin ödeyeceği fiyat farklılık gösterir, tek tip bir fiyatlandırma bu nedenlerden dolayı olmamaktadır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.