Göz Kapağı Operasyonu

Göz kapağı estetiği (blefaroplasty) alt ve üst göz kapaklarındaki sarkan kas ve deri dokusunun alınması ile bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi operasyonudur.

Göz Kapağı Estetiği Operasyonu Nedir?

Yaş almanın ve genetik yapının bir sonucu olarak üst göz kapağında oluşan sarkma, hastanın estetiksel bütünlüğünü bozmanın yanı sıra, görme açısından da problem teşkil etmektedir. Bu durumda operasyon şart olmaktadır. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarında sarkan kas ve deri dokularının alınması ile bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi operasyonudur.

Göz Kapağı Estetiği Ne Zaman Yapılabilir?

Yaş alma kaynaklı göz kapağı sarkmaları için hastanın en az 35 yaşında olması idealdir; fakat bazı hastaların genetik yapısı gereği ihtiyaç görüldüğü üzere daha erken de yapılabilir. Hastanın yaşı ilerledikçe bu estetik operasyondan sağlayabileceği sonucun vadesi kısalabilir; çünkü yaşlanma ameliyata rağmen devam eder. Bu operasyonun sonucunun ortalama kalıcılığı 7-8 yıldır.

Göz Kapağı Ameliyatı ve Kaş Kaldırma

Yaşı ilerlemiş hastalarda düşük kaş da mecutsa, mutlaka göz kapağı operasyonu kaş kaldırma ile kombine yapılarak desteklenmelidir. Bu sayede alınacak sonucun kalıcılığı arttırılabilir.Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra, kaş daha fazla düşerek, iyi bir sonuç almaya engel olabilir.Bazı durumlarda ise sadece kaşların kaldırılması işlemi bile üst göz kapağını gerginleştirerek, göz kapağı estetiği ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyattan önce bir hafta süre aspirin ve benzeri ilaçların kullanılmaması gerekir. Aynı şekilde bitki çayları ve takviye olarak E vitamininin de duruduruması gerekir. Tüm bunların kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Yüksek göz tansiyonu, hipertansiyon, tiroid hastalıkları, göz kuruluğu gibi rahatsızlıklar göz kapağı estetiği ameliyatlarında risk yaratan durumlardır. Eğer bu tür rahatsızlıklardan en az birine bile sahipseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka önceden bilgilendirin.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı, göz kapağı uyuşturularak lokal anestezi ile yapılır. Ameliyat sırasında hasta uyanık kalır, ancak ağrı ya da acı hissetmez.

Göz kapağı ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürer. Anestezi yapıldıktan sonra, üst göz kapağının doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler atılır.

Bu Kesilerden girilerek deri, altında buunan yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fazlalık olan kas ve deri dokusu alınır. Daha sonra kesiler çok ince şekilde kapatılır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genç yaşlarda elmacık kemikleri üzerinde bulunan yağ tabakası yaş alma ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru iner. Bu durum alt göz kapağı altında çökme ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derin izler olarak yaşlanma belirtilerine neden olur.

Alt göz kapağına bir işlem yapılmadan önce bu elmacık kemiklerinin üzerinde bulunan yağ tabakasının doldurulması ile estetik olarak görüntüye bakılması gerekir. Alt göz kapağı yeniden değerlendirilerek yüzdeki son duruma bakılır. Göz altındaki durum hala düzelme göstermezse, alt göz kapağı ameliyatı planlanabilir. Ameliyat kesisi kirpiklerin hemen altından yapılır. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağ dokusu göz altı çukuruna yayılır, fazla deri ve kas kesilerek çıkarılıp işlem tamamlanır. Ameliyat sonrası göz altı çöküklüğü devam ediyorsa iyileşmeden sonra göz altı yağ enjeksiyonu gerekebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Eğer ameliyat sadece üst göz kapağına yönelik yapılacaksa yaklaşık 20 dakika sürer. Ameliyat üst ve alt göz kapakları birlikte ameliyat edildiğinde ise işlem süresi 1 saate kadar çıkabilir. Ameliyat sonrasında genellikle aynı gün hasta taburcu olunur.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında hastanın göz kapaklarının üzerinde görme fonsiyonunu engellemeyecek bantlar olacaktır. İşlem sonrası ödemi azaltmak asına soğuk kompress uygulaması yapılır; ancak kaçınılmaz ödem, şişlik ve morluklar ilk 2 gün artarak devam eder. 3. günden itibarense azalmaya başlar. Ameliyat sonrası hastanın yatar pozisyondayken başını yukarıda tutması ödemi azaltan bir etkendir. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.
Ameliyat sonrası yatarken başınızı yüksekte tutmak ödemin daha az olmasına faydalı olur. İşlem sonrası ilk günlerde, göz çevresinde gerginlik, batma, yanma şeklinde şikâyetler olabilir. Basit ağrı kesicilerle bu şikâyetler giderilebilir.

İşlemden beş gün sonra göz çevresindeki bantlar kaldırılır ve dikişler alınır. Aynı gün hastanın sakin hareketlerle göz çevresini yıkamasında ve göz kapaklarına nemlendirici uygulamasında sakınca yoktur. Göz çevresindeki bantlar kaldırılıp, dikişler alındığı zaman sararmaya başlamış morluklar azalmış şişlik olması normaldir. Bunlar gün geçtikçe azalır ve makyajla kapatılabilir. İşlem sonrası ağır spor yapılmamalı, solaryum, sauna, güneş banyosu, buhar banyosu gibi ödem arttıran uygulamalardan 6 hafta boyunca uzak durulmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında reçete edilen antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Operasyonu takip eden bir hafta boyunca göz kuruluğuna neden olabilecek; kitap okuma, bilgisayar ekranına bakma, televizyon izleme gibi aktiviteler sınırlandırılabilir. İşlem sonrası ağır spor yapılmamalı, solaryum, sauna, güneş banyosu, buhar banyosu gibi ödem arttırıcı etkisi olan uygulamalardan 6 hafta boyunca uzak durulmalıdır. Hastanın güneş gözlüğü kullanması ve gözlerini ışıktan koruması önemlidir. Sıcak, soğuk ve rüzgarlı havalardan da uzak durulmalıdır.

Göz Kapağı Ameliyatı Sonrası Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Göz kapaklarında enfeksiyon olması çok nadir bir komplikasyondur, ancak göz derisi altında az bir miktarda kanama olması normaldir. Bu durum gözde morluk şeklinde gözükür ve hemen hemen bütün göz kapağı ameliyatlarında da karşılaşılır. Bu duruma karşı hasta, en erken zamanda buz kompresi uygulamalı ve reçete edilen ilaçları aksatmadan kullanmalıdır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.