Karın Germe

Karın germe ameliyatı karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Aşırı kilo sorunu olup daha sonra kilo veren kişilerde oluşan karın derisinin sarkması sonucu karın germe ameliyatı tercih edilir. Çoğunlukla kadınlarda yaşansa da erkeklerde de aşırı kilo alma sonucunda karın ve göbek derisi ve kaslarda oluşan deformasyona bağlı sarkma olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Kadınlarda en önemli karın sarkma nedeni hamileliklerdir. Genetik faktörlerin etkisi de gözlemlenebilir. Karın ön duvarı gergin tutarak karnın düz görünmesini sağlayan kasların arasında bulunan dokuların zamanla yırtılması ile kaslar birbirinden ayrılır ve içerden organların itmesi ile karın dışarı doğru sarkar. Sürekli ve aşırı şekilde kilo alıp verme de bu sarkma konusunda önemli etkendir. Karın yağlanır, kasların araları açılır ve böylece karın bölgesi için gerekli olan karın germe yani “abdominoplasti” ameliyatı tercih edilir. Karın germe ameliyatı karnın genişleyen ön duvarı daraltılır, gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı, 2 ila 5 saat arasında hastanın durumuna göre değişebilir. Çamaşır içinde kalacak şekilde gizli kalacak göbeğin 8–10 cm altında sezaryen kesiğine benzer kesi ile başlanır. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat sonrasında kesi, deri altından gizli dikiş ile kapatılır ve pansuman ile örtülür. Bölgede toplanacak sıvının deri altına akmaması için hastaya dren yerleştirilir. Karın germe ameliyatı sırasında genellikle ilk gün idrar sondası kullanılır. Hastanın ayağa kalkması ile birlikte idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede hastaya uygun korse giydirilir. Korse hastanın toparlanması açısından önemlidir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın germe ameliyatı öncesinde doktorunuza detaylı olarak muayene olacaksınız. Eğer sigara içiyorsanız, karın germe ameliyatından en az 2 hafta öncesinden sigara içmeyi bırakmalısınız. Ameliyattan 2 hafta sonrasına kadar da içmemelisiniz. E vitamini ve aspirin gibi kan sulandırıcılar kullanıyorsanız, ara vermelisiniz. Karın germe ameliyatından önce diyet yapılmamalıdır. Bağışıklığınızın düşmemesine ve de soğukalgınlığı olmamaya dikkat edin, çünkü bu tip durumlarda ameliyat ertelenmesine neden olabilir. Karın germe ameliyatı öncesinde karın bölgesinde yapılacak işlemler için planlama açısından bir çizim yapılır. Ameliyat öncesi ve sonrasında farklılığı görme açısından elde görülecek kanıt olması için de fotoğraf çekimleri yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Normal Hayata Dönülür?

Karın germe ameliyatı sonrasında takip eden ilk birkaç gün karın bölgesi şiş olacaktır. Ağızdan ya da damar yoluyla alınacak ağrı kesicilerle hissedilecek ağrı azaltılır. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ameliyat sonrasında 3.-5. günlerde çıkarılır.

Ameliyat sonrasında hasta ayağa ilk kalktığında dik durma konusunda zorluk yaşanır. Ancka her şekilde hasta hemen yürütülür. Dikişler alınıp, pansumanların yapılması ile hasta rahatlamaya başlar. Yıkanma ve korse kullanımı doktorun görüşleri ile planlanır.

Karın germe operasyonu ardından tekrar normal hayata dönmek birkaç hafta alabilir. Hastanın fiziksel durumu, iyi ve güçlü karın kaslarına sahip olması ile bu süreç kısalabilir. Hafif egzersiz, kısa yürüyüşler iyileşme sürecini olumlu etkileyerek, ödemin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Ancak özellikle karın kaslarını zorlayacak sıkı egzersiz programları daha sonraki zamanlara ertelenmelidir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Ameliyatların hepsinde olduğu gibi karın germe operasyonunda da bazı riskler bulunur. Bu ameliyat vücudun doğru şekilde şekillendirilmesi için kesinlikle yeterli tecrübeye sahip, bilinçli bir estetik cerrah tarafından hasta çok iyi tanınarak yapılmalıdır. Minimum riskle bu şekilde başarı elde edilir. Genel anestezi ile yapılan bu ameliyatta anestezi önemlidir.

Karın germe ameliyatı ardından olabilecek riskler arasında yara yerinin enfeksiyonu, ameliyat alanında kan veya vücut sıvısının deri altında birikimi, pıhtı atması sayılabilir. Yara yerinde meydana gelen enfeksiyonlar drenaj ve antibiyotik ilaç kullanımı ile iyileştirilir. Ameliyat alanında kan veya vücut sıvısı birikimi ise genel olarak ameliyatta yerleştirilen drenler ile çok nadir görülür.

Pıhtı atma ise özellikle yaş olarak daha ileri olan hastalarda her ameliyat sonrası görülebilecek bir komplikasyondur. İşte tam da bu risklerin ortadan kaldırılması için hasta ameliyat sonrasında erkenden ayağa kalkıp yürütülerek, varis çorabı giydirilerek ve duruma uygun ilaçların kullanılması ile giderilir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Karın Germe Ameliyatı Zayıflamak İçin Yapılabilir Mi?

Karın germe operasyonu kesinlikle bir kilo verme, zayıflama yöntemi olarak görülmemeli ve yapılmamalıdır. Öncelikle hastanın düzgün bir beslenme planı ile sağlıklı şekilde kilo vermesi ve verebileceği son kiloya gelmesi sağlanmalıdır. Hasta daha fazla kilo veremiyorsa, karın bölgesinde geri dönüşü sağlanamayan sarkma söz konusu ise ameliyat yönünden değerlendirmeye alınır. Ameliyat olan kişinin kilosu ameliyat öncesinde önemli bir konudur. Sağlıklı kiloda olması ameliyat sonrasınd açok daha çabuk toparlanabileceği anlamına gelir.

Karın germe ameliyatı kilo vermenin tamamlanıp, kilonun sabitlendiği zaman yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ek kilo vermeler karın derisinde ve kaslarında tekrar gevşemelere neden olabilir.

Karın Germe Ameliyatını Kimler Olabilir?

Bu operasyonu genel sağlık sorunu olmayan, vücut kitle endeksi normal veya aşırı kilolu sınıfında olan, obez olmayan, karın ön duvarı derisinde sarkma ve karın kaslarında gevşeme olan kişiler olabilir. Ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu en ince ayrıntısına kadar değerlendirilmelidir.

Karın Germe Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var mıdır?

Bu ameliyat 18 yaşından sonra yapılır. Hastanın çok özel bir durumu varsa durumu değerlendirilir. Ameliyat konusunda önemli durumlardan biri de yaşıdır. Ancak genel sağlık durumu, vücut yapısı ve kronik hastalıkları gibi bir çok faktörü birlikte değerlendirip ameliyat kararına varılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı ve Liposuction Birbirinin Alternatifi Olabilir mi?

Karın germe ameliyatının yapılma amacı farklıdır. Karın bölgesi derisinde ve kaslarında gözle görünen bir gevşeme ve sarkma olmayan, ancak deri altında lokalize yağ birikimi olan hastalar liposuction adayıdır. Ancak karın bölgesinde deri sarkması belirgin olan hastalarda fazla deriyi almak ve karın kaslarını sıkılaştırmak için karın germe ameliyatı yapılır.

Her iki yöntemin birlikte kullanıldığı tek bir durum vardır: Göbek üzerindeki alanda deri sarkması bulunmaz ancak yağ birikimi varsa, göbek altında ise bir miktar deri sarkması ve karın kaslarında gevşeme varsa Mini Karın Germe ve aynı zamanda liposuction birlikte yapılmaktadır. İki işlem de farklıdır ve birbirinin yerini alamaz.

İkinci Defa Karın Germe Ameliyatı Yapılabilir mi?

Daha önce karın germe ameliyatı geçirmiş olanlar, tekrar gerekiyorsa yeniden olabilirler. Eğer zaman içerisinde herhangi bir nedenle karın kaslarında tekrar gevşeme ve karın derisinde sarkmalar oluşursa önceki ameliyat izleri üzerinden devam edilerek, yeni iz yapılmasına gerek olmadan, tekrar karın germe ameliyatı hastalara uygulanabilir.

Ancak unutulmaması gereken hastanın yeniden ameliyat olmak istediği dönemde genel sağlık durumunun ameliyata uygun olmasıdır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.