Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme; yaş ve zamanla yer çekimi, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme gibi nedenlerle eski diri ve dik halini kaybeden göğüsler için yapılan bir operasyondur.

Neden Tercih Edilir?

Meme dikleştirme operasyonu göğüslerin zamanla sarkması nedeniyle tercih edilir. Göğüslerin yapısında kas bulunmaz. Tamamen yağ ve süt bezlerinden meydana gelen göğüs dokusu yaş ve zamanla yer çekimi, yaş alma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik halini kaybeder. Göğüslerin içi boşalır ve derisi de bollaşır. Estetik açıdan kadınların huzursuz olmasına neden olur. Bu da kadınları öncelikli olarak meme dikleştirme operasyonuna yöneltir. Hiçbir masaj, krem ya da uygulama göğüsleri eski haline getirmez.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilir?

Meme dikleştirme ameliyatına karar verirken, öncelikle hastanın estetik kaygıları, daha sonra ise göğüs başının yeri ve göğüs bezi miktarı göz önünde bulundurulur. Hastanın kendi göğüsleri ile ilgili beklenti ve istekleriyle, yapılan ölçümlerin belirlediği sınır ve özgürlükler buluştuğu noktada ameliyat kararı verilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Göğüs ameliyatları öncesinde 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonografisi, 40 yaş üstü hastalarda mammografi tetkikleri yapılması istenir. Hastanın ameliyat günü ve sonrası için yanında olacak bir refakatçi ayarlaması gerekir. Hastanın sürekli olarak kullandığı ilaçlar konusunda doktorunu önceden bilgilendirmesi ve bu ilaçları danışmadan kesmemesi çok önemlidir.

Sigaranın operasyon öncesinde bırakılması, içilmeye devam edildiği takdirdeyse ameliyat sonrası süreçte bırakılması yaraların iyileşme sürecinin uzamaması için kritiktir. Ameliyat günü hastaneye rahat kıyafetlerle, oje ve makyaj olmadan gelinmesi, ameliyattan 6 saat önce yeme ve içmeyi bırakılması ve ameliyattan yaklaşık bir saat önce hastanede hazır olarak bulunulması gerekmektedir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi 2-4 saat arasında değişebilir. Bu sürede kullanılan teknikler ve yapılacak farklı olacağı için değişim gösterebilir. Göğüs büyütme ya da göğüs küçültme işlemleri de uygulanabilir.

Eğer sarkma hafif derecede, meme bezi miktarı da makul seviyede bulunursa meme bezi altına konulan silikon göğüs protezi ile meme daha dolgun ve dik hale getirilebilir. Eğer sarkma çok fazla ve meme bezi miktarı yeterli ise meme küçültme işlemine benzer şekilde toparlama yapılabilir. Eğer sarkma fazla ve meme bezi miktarı yetersiz ise memeye hem silikon protez eklenir, hem de meme toparlaması yapılması gerekir. Meme dikleştirme ameliyatı, diğer göğüs ameliyatlarına oranla daha zordur ve hasta ile doktorun birlikte karar vermesi önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatının Hemen Sonrasında Neler Yaşanır?

Ameliyattan sonra, 2-3 gün süreyle pansuman yapılır. Göğüslere destek vermek ve de şişmeyi azaltmak için ameliyat sonrasında sporcuların giydiği destek sutyeni giydirilir. Genellikle meme dokusunun altına küçük ince tüp şeklinde direnler yerleştirilir. Direnlerin amacı ameliyattan sonra oluşabilecek sızıntıların dışarıya daha kolay bir şekilde atılmasını ve doku altında toplanmamasını sağlamaktır. Ameliyatın ardından 2. gün bu tüpler çıkarılır. Ameliyat sonrası ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Ağrı tedavisi 48 saat yeterlidir. Ortalama hastanede yatma süresi 1 gündür. Meme dikleştirme sonrası bir hastanın normal hayatına dönebilme süresi 7 gün olarak belirlenir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastaların ameliyatı takip eden 4 hafta süresince yoğun egzersizden ve ağır kaldırmaktan kaçınmaları çok önemlidir. Ameliyat sonrası yapılacak kontrollerde dikkat edilmesi gerekenler hastaya hatırlatılır. Ameliyat sonrası 3 gün boyunca ameliyat bölgesinin su ile temas etmemesi gerekir. Hastanın taburculuğunda reçete edilen ağrı kesici, antibiyotik ve iz azaltıcı ilaçların düzenli kullanımı iyileşme süreci için önemlidir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Operasyondan sonraki birkaç hafta boyunca göğüslerde şişme ve morluklar olabilir. Bu normaldir. Göğüslerdeki şişlikler tamamen geçmedikçe, meme ameliyatının sonuçları anlaşılmaz. Kesilerin görülmeyen yerlerden yapılmasına rağmen, bu kesilerin başarılı bir şekilde iyileşmesi önemlidir. Kesilerin iyileşmesinde, operasyonda uygulanan tekniğin yanı sıra, hastanın kendi derisinin iyileşmeye olan yatkınlığı ve ameliyat sonrası önerilere uyum sağlaması rol oynar.

İyileşme sürecinin hızlandırılması için belli başlı öneriler arasında hastanın sigara kullanması ve beslenme konusunda C vitamini ve protein ağırlıklı olarak yapılan diyetler faydalı olmaktadır. Ameliyatın ardından izlerin azalmasını sağlayan ve kabarık iz gelişme ihtimalini düşüren özel kremler reçete edilir. Hastanın bu kremleri düzenli olarak kullanması da çok önemlidir.

Ameliyat Sonrası Göğüslerde Tekrar Sarkma Olur mu?

Canlı doku olan memeler heykel gibi kalamaz; çünkü yaş ilerledikçe memedeki deri ve dokuların normal seyrinde yaşlanması devam edecektir. Ancak, hastanın çok uzun yıllar diri göğüslerle yaşamasını sağlayabilecek olan doğru ameliyat tekniği ve vücuda uygun bir protez seçimidir. Memelerin taşıyamayacağı kadar büyük silikonlar ağırlık etkisi ile sarkmayı hızlandırır. Sarkmayı minimum seviyeye indirmek için ameliyata karar vermeden önce muayene sürecinde verilen karar etkilidir.. Bu konuda öngörülü olmaktaki en büyük sorumluluk operasyonu gerçekleştiren cerraha aittir; ancak hastanın bu tarz öngörülere uyum sağlayan bir karar mekanizmasına sahip olması, gelecek zamanda meydana gelebilecek sarkma ihtimallerini en aza indirir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Üç Boyutlu Simulasyon

Üç boyutlu simülasyon görüntüleme tekniği ile her operasyon sonrasında memelerin nasıl görüneceği ile ilgili canlı bir önizleme sağlayacaktır. Bu aşamada gerçeğe yakın görüntülerle önemli derecede bir fikir sahibi olmak mümkün. Operasyon öncesinde böyle bir süreçten geçmek, beklentiler nezdinde operasyonun başarısını artırdığı gibi, operasyonun planlamasında gerekli düzenlemelerin de yapılabilmesi için olanak sağlar.

Ameliyat öncesinde kendinizi başka hastalarla karşılaştırmayın. Her hastanın göğüs yağısı, meme dokusu ve talepleri faklıdır. Her hastaya uygulanacak olan teknikler de farklıdır. Burada önemli olan öncelikle sağlık ve yaşam konforudur.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.