Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı ile, memelerin hacminin hastanın isteklerine ve tabi hastanın kendi vücut yapısına uygun olarak ufaltılması amaçlanır.

Meme Küçültme Operasyonu Nedir?

Meme küçültme operasyonu, estetik açıdan yapılan bir ameliyat olsa da temelinde birçok sağlık problemi de bulunur. İdeal büyüklükten daha büyük olan meme görünümü, tıpkı küçük göğüslerde olduğu gibi kişide sıkıntı yaratabilir. İdeal ölçüde memelere sahip olmak amacıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı, aynı zamanda rekonstrüktif bir ameliyattır. Çünkü büyük meme yapısı olan kadınlarda vücudun ön tarafında bulunan aşırı yüklenmeden dolayı bel ağrısı, sırt ağrısı ve ilerleyen yaşlarda kamburluk yaşanmaktadır. Bu nedenle büyük ve zamanla sarkan meme yapısına sahip olan kadınlar, estetik açıdan daha orantılı bir vücut görünümü için meme küçültme ameliyatından faydalanmalıdır.

Genetik faktörler, emzirme dönemi, kilo alma ve daha pek çok etken memelerde büyümeye neden olabilir. Memelerde sarkma ile birlikte ciltte kaşıntı, pişik gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı sadece estetik bir ameliyat olarak değil, sağlığı korumak için de gerekli bir operasyondur. Bu nedenle anahtar nokta, sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını beklemeden bu ameliyatın planlanması gerektiğidir.

Meme Küçültme Operasyonu Kimler İçin Uygun

Vücut gelişimini tamamlayan, genel sağlık durumu iyi olan ve 18 yaş üzerindeki herkes meme küçültme operasyonu olabilir. Yapılan inceleme ile birlikte bu ameliyat ne kadar erken yaşta yapılırsa, ilerde yaşanacak olan muhtemel sorunların da önüne geçilmiş olacaktır.

Operasyonun ertesinde yaşanacak memnuniyet, ameliyatın başarısına olduğu kadar, hastanın beklentilerine de bağlıdır. Hastanın gerçekçi beklentilerle operasyona girmesi bu noktada büyük önem taşır. Hastanın operasyon sonunda elde edeceği değişimi tam olarak anlaması için, muayene sürecinde alacağı konsültasyonun kalitesi, verimliliği ve anlatılanların transparanlığı büyük önem taşır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Bu Operasyondan Neler Beklemelisiniz?

Meme küçültme ameliyatıyla saklanacak bir irilikte, taşınamayacak ağırlıkta ve boyutta olan memelerin hacminin hastanın isteklerine ve hastanın kendi vücut yapısına uygun olarak ideal boyuta ufaltılması amaçlanır. Meme küçültme operasyonuyla memelerin şekli değiştirilebilir, iki meme arasındaki büyüklük, şekil farklılıkları ve diğer asimetriler ortadan kaldırılabilir. İki meme arasındaki mesafe optimal ölçülere göre düzenlenebilir. Başarılı bir meme büyütme ameliyatı sonunda hasta, vücuduyla ilgili daha barışık, memnun ve kendisini daha özgüvenli hissedebilir.

Kliniğimizde Meme Küçültme

3D SİMÜLASYON

Muayene sürecinde, hastanın memelerinin 3 boyutlu bir modelini oluşturulup, ameliyatla gerçekleştirilecek değişiklikleri bu simülasyon üzerinde göstermek mümkün. Böylece meme büyütme ameliyatının sonuçlarını operasyon gerçekleştirilmeden önce görüp, hastanın kendisi için en doğru kararı vermesi ve gerekli düzenlemelerin öncesinde yapılması sağlanıyor.

DOĞAL GÖRÜNTÜ

Hastanın hayatını en büyük derecede kolaylaştıracak bir meme küçültme amaçlanmasına rağmen, operasyonun sonuçlarının hastanın vücut hatlarına uyumlu, doğal bir görüntü olması da bir o kadar önem taşır. Operasyonda, memenin doğal çizgilerine gizlenen 3-4 cm’lik kesiler sayesinde, izlerin belli olmamasını sağlanır.

Meme Küçültme Operasyonu Öncesinde Neler Yapılmalı?

ARAŞTIRMA

Hastanın muayene sürecinden en büyük verimi alabilmesi için, internette prosedürle veya estetik cerrahiyle ilgili yapılan küçük bir araştırma çok işe yarayabilir. Bu sayede hastanın istekleri ve beklentileri konusunda kendini daha rahat anlatması, dolayısıyla operasyonundan almak istediğine en yakın sonucu alması sağlanır.

GÖRÜŞME

Estetik cerrahınızla birlikte yapacağınız ilk görüşmede, sizin ihtiyaçlarınızın ya da isteklerinizin belirlenmesi ve tedavi planınızın oluşturulması için önemli bir adımdır. Cerrahınıza aklınızdaki tüm soruları sormaktan çekinmeyin. Tetkikler hakkında da bilgi alın. Ameliyat öncesi ve sonrası için de sorularınızı sormayı unutmayın.

HAZIRLIK

Operasyon sonrası için yazılan ilaçlar önceden temin edilmelidir. Hastanın, operasyon sonrasında birkaç gün de olsa sosyal hayatına devam edemeyecek olmasından dolayı kendini hazırlaması, bir takım işlerini askıya alması veya zaman geçirmesine yardımcı olacak bir takım aktiviteleri düşünmesi gerekebilir.

İLAÇLAR

Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların operasyon öncesinde bırakılmış olması önemlidir. Hastanın kullandığı ilaç ve besin takviyelerini muayene esnasında beyan etmesi, operasyona hazırlık sürecinde kullanımının durdurulması için gereklidir. Sigara kullanımının ise 2 hafta öncesinde durdurulması şarttır.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Meme Küçültme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık olarak 45 dakika sürer. Ameliyat izleri görünmeyecek şekilde yapılır ve gizlenir. Böylece iyileşme sürecinden sonra fark edilir bir iz kalmaz. İhtiyaç olduğu takdirde, hastalar bir gece hastanede kalabilir.

Bu Operasyon Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

İyileşme sürecinde kullanılması için ağrı kesici, antibiyotik ve şişlik azaltıcı amacıyla reçete edilecek ilaçların, tarif edildiği şekilde ve eksiksiz kullanılması gerekir. Bu süreçte takviye ilaç alınmamalıdır. Hasta, 3-4 gün içinde sosyal yaşantılarına geri dönebilir. Bununla birlikte, yaklaşık 1 ay egzersiz yapmak sakıncalı, doktor kontrolünden geçmeden de spor rutinine geri dönmek tehlikeli olabilmektedir.

Ağır işlerden kaçınılmalı, sağlıklı beslenilmeli ve dinlenilmelidir. Operasyon sonrasında ağrı olması çok normaldir. Buz kompresi, ağrı kesici ilaç alımı ile bu ağrı kontrol altına alınabilir. Ameliyattan sonra 6 ay ila 12 ay arasında hafif batma ve yanma hissi düzensiz aralıklarla hissedilebilir. Bu süre sonunda söz konusu his de ortadan kalkacaktır.

Meme Küçültme Sonrası Risk Var Mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı için de bazı riskleri olabilir. Kanama ve hematom bu riskler arasında yer alır. Ayrıca hastanın doku durumuna göre belirgin bir iz kalması, yaranın geç iyileşmesi de olabilir. Bu ameliyatta fazla doku çıkarılması gerekebilir. Dolayısıyla süt bezlerine olabildiğince müdahale edilmese de istenen meme küçüklüğünün elde edilmesi, için süt bezlerine de kesi uygulanması gerekebilir ve bu da ileride eğer bebek düşünülüyorsa emzirme sorununa yol açabilir.

Ameliyat sonrası enfeksiyon, iltihaplanma, dikiş atması, yara açılması meme küçültme ameliyatı riskleri arasında sayılabilir. Ancak günümüzde ileri teknoloji ile bazı kombine teknikler kullanılarak, bu sorunlar çok da fazla yaşanmaz.

Doğum Sonrası Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır Mı?

Meme küçültme ameliyatı için vücutta hormonal dengelerin stabil seviyeye gelmesi gerekir. Bu nedenle emzirme döneminin üzerinden 3 ila 6 ay geçtikten sonra ameliyat yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatında uygulanacak teknik, memeden alınacak doku oranı, hastanın yaşı ve daha sonra çocuk sahibi olma planına göre planlanmalıdır. Hastanın çocuk sahibi olma planı varsa, meme başı ve meme bezi ile aradaki bağlantı korunacak şekilde ameliyat yapılmalıdır. Ancak çok aşırı büyüme olan memelerde küçültme ameliyatının yapılması için meme bezine müdahale edilmesi de gerekebilir. Ancak bu durumda ameliyat öncesinde hasta kesinlikle bilgilendirilmekte ve onayı alınmaktadır. Aksi takdirde sorun çıkabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Yapılacak operasyona bağlı olarak, meme küçültme ameliyatının fiyatı değişir. Ameliyat ile ilgili fiyat verilmesi genel konsültasyon ve tüm tetkiklerin ardından yapılan görüşmede sunulur. Ameliyat fiyatlarını kesin bir şekilde bu yöntemle en doğru şekilde öğrenebilirsiniz. Her meme yapısı farklı olacağı için kullanılacak yöntem de farklı olabilir. Tüm bunlar öğrenildikten sonra kendi doktorunuz ve kliniğinizden bilgi alabilirsiniz.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.