Profiloplasti

Profiloplastinin hedefi; daha güzel, daha uyumlu ve daha anlamlı bir ifade yaratmaktır.

Profiloplasti Nedir?

Profiloplasti; burun, çene, dudaklar ve alın olmak üzere yüz profilini oluşturan tüm organların birbiriyle uyumlu ve anlamlı hale gelmesi amacıyla düzeltilmesidir. Bu düzeltme, operasyonu hastanın detaylı olarak muayenesi ile kendi isteklerinin buluştuğu burun, çene, dudak, alın ve elmacık kemiklerini düzeltmeye yönelik bir dizi ya da kombine edilmiş estetik operasyon veya medikal işlemlerden oluşur.

Profiloplastiyi kapsayan işlemlerde, hastanın istekleri kadar detaylı muayene sonucunda burun, çene, alın ve elmacık kemiklerinin oluşturması gereken bir altın oran göz önünde bulundurularak gerçekçi sonuçlar ve ihtimaller söz konusudur.

Profiloplasti için Nasıl Karar Verilir?

Alın-burun-çene üçgeninde bulunan temel bölgenin yaklaşık 1/3 oranında birbirine yakın olması yüzün altın orana uymasını sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Hastanın yüzündeki bu oran, fazlasıyla sapma gösteriyorsa, profiloplasti düşünülebilir. Ancak hastanın kendi teşhisi bu noktada yeterli değildir. Çeşitli işlemleri kapsayan bu prosedür için doktor muayenesine ihtiyaç duyulur. Çoğunlukla, burun, çene alın ya da elmacık kemiği gibi bir bölgeden halihazırda bir ameliyat geçirmeyi planlayan hastalara, bu organların birbirleriyle olan görsel ilişkilerini düşünerek, bir uyuşmazlık ön gördüğünde, doktor tarafından profiloplasti dahilinde çeşitli prosedürler tavsiye edilir. Özellikle burun estetiği ameliyatı planlanan hastalarda, tüm yüzün orantısal olarak uyumlu hale getirilmesi için bu işlemderden biri ya da birkaçı kombine bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Profiloplasti Kapsamında Neler Yapılabilir?

Profiloplasti kapsamında ameliyat esnasında çene ucunu törpülemek, burundan alınan parçaları alt çene ucuna yerleştirmek, dolgu malzemesi ile yüzde gereken yerlere destek vermek gibi farklı işlemler gerçekleştirilebilir. Özellikle hastanın kendi dokusunun kullanılması avantaj sağlarken, gerçekleştirilen işlemlerle daha doğal, estetik ve harmonik bir sonuç elde edilir. Profiloplasti ameliyatı sırasında duruma göre gerçekleştirilmesi, gerekebilen diğer estetik ameliyat türler ise:

  • Burun Ameiyatı (Rinoplasti)
  • Çene Ameliyatı (Mentoplasti)
  • Estetik Dolgu
  • Endoskopik Kaş Kaldırma
  • Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)
  • Alın ve Elmacık Kemikleri Ameliyatı olarak sıralanabilir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Profiloplasti Kapsamında Yapılan Ameliyatlar

Burun Estetiği

Burunda yaşanan doğuştan ya da sonradan meydana gelen sorunlar nedeniyle burun yapısı sağlık ve de estetik açıdan ameliyata ihtiyaç bırakabilir. İlk etapta burun estetiği ameliyatı bu tip sorunları ortadan kaldıracak operasyonlar olarak yapılır. Burun estetiği operasyonlarında burun küçültme, büyültme, kemik düzeltilmesi gibi işlemler yapılabilir. Profiloplasti konusunda da en önemli ameliyat burun ameliyatıdır.

18 yaşını geçmiş herkes burun estetiği ameliyatı olabilir ve ameliyat öncesi yapılacak tetkikler ile burnun ihtiyacı olan operasyon modeli de estetik cerrah tarafından belirlenir. Profiloplasti uygulamalarında dikkat edilmesi gereken konulardan en başta geleni burun estetiğidir. Burun yüzün tam ortasında bulunur ve bu nedenle estetik görüntümüzü büyük ölçüde etkiler. Her hastanın kendine özgü yüz hatları olduğu için kişiye özel bir operasyon planı çıkartılması gerekir. Aksi halde tek tip ameliyat, farklı anatomik yüz yapısına sahip kişilerde uyumsuzluk yaratacaktır.

Estetik Dolgu

Profiloplasti ameliyatında kullanılan estetik işlemlerden biri diğeri de estetik dolgu operasyonlarıdır. Estetik dolgu operasyonlarıyla kişilerin yüzlerinde altın oranı yerleştirmek için gerekli bölgelere dolgu yapılabilir.

Alın, kaş araları, göz çevresi, dudak kenarları ve dudak yanak arasında bulunan derin kırışıklıkların giderilmesinde estetik dolgu kullanılır. Elmacık kemikleri çevresi doldurularak yüze daha genç bir görünüm verilebilir ve dudakların dolgunlaştırılmasında da kullanılır.


Endoskopik Kaş Kaldırma

Endoskopik kaş kaldırma, kaş hizası, kaşın başlangıç ve bitişinin yüz profiline ahenk katacak şekilde düzenlenmesi için profiloplasti dahilinde gerçekleştirilebilecek hızlı bir operasyondur. Endoskopik kaş kaldırma, endoskop adı verilen yöntemle, herhangi bir iz veya kanama riski olmaksızın saçlı alan içine yapılan küçük kesilerle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Profiloplasti ameliyatında tamamlayıcı uygulama olarak çok sık tercih edilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapaklarındaki deri fazlalıkları, sarkmalar ve torbalanmalar için uygulanan estetik cerrahi işlemdir. Bu fazlalıklar kişinin yorgun, bitkin ve yaşlı görünmesine çok etkili olur. Ameliyat hem üst hem de alt göz kapaklarına uygulanabilir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir.

Üst göz kapağı derisine yapılacak kesi iyileşme aşamasında hafif bir iz bırakır. Bu sırada fazla cilt ve yağ torbacıkları alınabilir. Alt göz kapağına ise kirpik altından yapılan kesi ya da içeriden yapılan kesi ile girilerek, işlem iz bırakmadan yapılabilir. Bu sırada fazla cilt ya da yağ torbaları alınabilir veya yağ torbalarının yeri değiştirilerek göz ile burun arası oluktaki çöküklükler giderilebilir.

Ameliyat sonrası şişlikler ve hafif morluklar 1. haftada iyileşir. Bu estetik uygulama ile yüze daha genç ve dolgun bir görünüm verilebilir. Ayrıca profiloplastik uygulamalarda yüzdeki anlamlı oranı sağlamak amacıyla blefaroplasti operasyonlarına sıkça başvurulur.

Çene Ucu Ameliyatı (Mentoplasti)

Estetik bir çene ucu, hastanın profil görüntüsüne güç katan bir başka önemli faktördür. Olması gerekenden küçük ve kısa bir çene ucu, hastanın estetik ameliyatı geçirmiş bile olsa burnunun uzun ve büyük algılanmasına ve gıdı görünümünün artmasına sebep olabilir. Bu durumda, ağız içinden girilip özel maddelerden yapılmış implantların yerleştirilmesiyle ya da hastanın kendi dokusunun enjekte edilmesiyle çene ucunun büyütülmesi, uzatılmasısağlanabilir. Bu doku karın, kalça gibi yağ dokusu olan bölgelerden elde edilebilir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Profiloplasti Kimlere Yapılabilir?

Profiloplasti ameliyatlarının esas hedefi, birbirileriyle uyum içinde olan burun, çene ve alından oluşan hoş bir profil ve dolayısıyla güzel ve anlamlı bir yüz yaratmaktır. 18 yaş üzerindeki yüzüyle barışmak isteyen tüm hastalara yapılabilir. Ancak hastanın ameliyatlarla çakışacak herhengi bir mevcut hastalığı olup olmadığı önceden konuşulmalı ve tıbbi geçmişi değerlendirilmelidir. Düzenli olarak kullanılan ilaçlar da önemlidir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.