Burun Estetiği

Burun estetiğiyle, burnun büyüklüğü, açıları ve oranları değiştirilebilir. Çukurlar ve çıkıntılar düzeltilebilir. Burun ucu yeniden şekillendirilebilir.

BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

Burun estetiği (rinoplasti), burnun şeklini değiştiren bir ameliyattır. Operasyonun amacı burnu güzelleştirmek, nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak veya ikisi birden olabilir. Burun estetiği sırasında, burundaki kemik ve kıkırdak dokuların yapıları yeniden düzenlenir. Bu cerrahi operasyon sayesinde, burnun boyutu, şekli ve oranları değiştirilebilir. Aynı zamanda, yaralanma kaynaklı deformasyonlar, doğuştan gelen kusurlar ve solunum problemleri düzeltilebilir. Operasyon açık veya kapalı yöntemle yapılabilir. Op. Dr. Güray Yeşiladalı, birçok avantajından ötürü, kapalı yöntemi tercih etmektedir.

BURUN ESTETİĞİ KİMLER İÇİN UYGUN?

Burun estetiği, genel sağlık durumu iyi olan, kemik gelişimini tamamlamış herkes için uygundur. Bu nedenle hastaların 20 yaşını tamamlamış olması idealdir. Yaşı ilerlemiş hastaların burun ameliyatında sakınca olmamasına rağmen, iyileşme sürecinin daha uzun olduğu dikkate alınmalıdır. Ayrıca hastanın herhangi bir sistemik veya ek hastalığı bulunuyorsa gerekli önlemleri alarak ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Görüntü ve İşlev Sorunları

Burun estetiğiyle, burnun büyüklüğü, açıları ve oranları değiştirilebilir. Çukurlar ve çıkıntılar düzeltilebilir. Burun ucu yeniden şekillendirilebilir. Doğuştan gelen veya sonradan oluşmuş deformasyonlar ortadan kaldırılabilir. Kişinin ayrıca daha rahat nefes alıp vermesi sağlanabilir.

Genel Sağlık Durumu

Burun estetiği, cerrahi bir operasyondur. Bu sebeple, adayların genel sağlık durumlarının iyi olması çok önemlidir. Cerrah, operasyona karar verilmeden önce, adayın sağlık durumunu gözden geçirmelidir. Bir diğer önemli kriter ise, kişinin burun gelişiminin tamamlanmış olmasıdır.

GERÇEKÇİ BEKLENTİLER

Hastanın, operasyondan gerçekçi beklentileri olması, ne istediğinden emin olması, cerrahi operasyonun gerektireceği geçici toparlanma dönemi hakkında ve operasyonun taşıdığı riskler hakkında bilgi sahibi olması, psikolojik açıdan böyle bir operasyon geçirmeye hazırlıklı olması önemlidir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

BURUN
ESTETİĞİNDEN
NELER BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

Burun estetiğiyle hasta, yüzünün geri kalanıyla uyum içinde görünecek ve tüm yüzüyle harmoni sağlayabilecek bir buruna sahip olabilir. Burun ucu (tip) asimetrisi düzeltilebilir. Burnun septumundaki eğriliklerinden giderilmesiyle nesef alıp verişinde rahatlama sağlanabilir. Burun estetiğinde hastanın isteğine göre planlama yapılır. Değişimin büyüklüğü kemik ve kıkırdak dokularının yeniden düzenlenmesine bağlı olduğundan, bu düzenlemeyi hastanın beklediği değişime göre tasarlamak mümkündür.

MUAYENE SÜRECİ

3D SİMÜLASYON

Operasyondan önce, hastanın yüzünün 3 boyutlu bir modeli oluşturulup, ameliyatla gerçekleştirilecek değişiklikleri bu simülasyon üzerinde göstermek mümkün. Böylece hastanın görüntü açısından burun estetiğinden beklentisi en net şekliyle anlaşılmış oluyor.

TEKNİK

Burun estetiği kapalı ya da açık teknikle yapılabilir. Muayene sırasında hastanın bu konuda öncelikli bir talebi bulunmadığı sürece, tercih edilen kapalı ameliyattır. Kapalı ameliyat, iz kalmaması, burun ucuna giden kan akışını kesmemesine bağlı olarak iyileşme sürecinde hız kazandırması gibi birçok sebepten avantajlıdır.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ YAKLAŞIM

Burun estetiği, hastaya beklenebilecek en iyi sonuçtan en büyük memnuniyeti sağlamak adına üç etken göz önünde bulundurularak planlanır: Hastanın ihtiyacı, hastanın isteği ve burnun doğal yapısı. Bu üç etken, her hasta için özel olduğundan, ameliyatın planı da her hastaya özeldir.

OPERASYON ÖNCESİNDE

ARAŞTIRMA

Hastanın muayene sürecinden en büyük verimi alabilmesi için, internette prosedürle veya estetik cerrahiyle ilgili yapılan küçük bir araştırma çok işe yarayabilir. Bu sayede hastanın istekleri ve beklentileri konusunda kendini daha rahat anlatması, dolayısıyla operasyonundan almak istediğine en yakın sonucu alması sağlanır.

KONSÜLTASYON

Estetik cerrahla birlikte gerçekleşecek ilk toplantı, hastanın ihtiyaçlarının ve isteklerinin belirlenmesi ve tedavi planının oluşturulması için ilk adımdır. Bu muayenede, hastanın aklındaki bütün soru işaretlerinin kaldırılması ve gerekli simülasyonlarının yapılması hedeflenir.

HAZIRLIK

Operasyon sonrası için yazılan ilaçlar önceden temin edilmelidir. Hastanın, operasyon sonrasında bir süre sosyal hayatına devam edemeyecek olmasından dolayı kendini hazırlaması, bir takım işlerini askıya alması veya zaman geçirmesine yardımcı olacak bir takım aktiviteleri düşünmesi gerekebilir.

İLAÇLAR

Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların operasyon öncesinde bırakılmış olması önemlidir. Hastanın kullandığı ilaç ve besin takviyelerini muayene esnasında beyan etmesi, operasyona hazırlık sürecinde kullanımının durdurulması için gereklidir. Sigara kullanımının ise 2 hafta öncesinde durdurulması şarttır.

DESTEK

Genel anestezi alınacağından, operasyondan hemen sonra hastanın araba sürmesi sakıncalıdır. Benzer şekilde istirahat sürecinde de, hasta refakatçiye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda hastanın, operasyonun ardından bir süre kendisine yardım edebilecek bir yakınıyla olması, destek alması gerekmektedir.

PLANLAMA

Hasta operasyondan sonra 1-2 hafta iş ve sosyal hayatından fedakarlık yapacağından, aksayacak olan planlarını ameliyat öncesi ve sonrası dönemde gerekli düzenlemeleri yaparak gerçekleştirmelidir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

BURUN ESTETİĞİ OPERASYONU

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon yaklaşık olarak 1,5-2 saat sürer. Ancak ikincil (sekonder veya revizyon) burun estetiği daha uzun sürebilir. Hasta, çoğunlukla ameliyattan sonraki akşam evine dönerler. Ancak bazı durumlarda, hastanede bir gece istirahat etmesi gerekebilir.

OPERASYON SONRASINDA YAPMANIZ GEREKENLER

BESLENME

Hasta, operasyondan sonra normal şekilde beslenmeye devam edebilir. Ancak ilk hafta burun tıkalı olacağından katı gıdaları yutmakta zorluk çekilebilir. Bolca tüketilen su, vücudun iyileşmesine yardımcı olur.

İLAÇLAR

İyileşme sürecinde kullanılması için yazılacak ilaçların, tarif edildiği şekilde kullanılması gerekir. Ağrı kesici ilaçlara ek olarak, antibiyotik ve şişlik azaltıcı ilaçlar da reçete edilebilir.

BAKIM

Hasta, tuzlu su spreyi ve kremle burnunun günlük bakımını gerçekleştirmelidir. Operasyondan sonra evde uygulanması gereken günlük bakım hastaya açıklanır. Yüz yıkanırken atelin ıslanmadığından emin olmak gerekir.

AKTİVİTE

Operasyon sonrasında ilk hafta koşmak, ağır kaldırmak ve kardiyo egzersizi yapmak sakıncalıdır. Başı öne eğmekten kaçınılmalıdır. Yürüyüş yapmakta sakınca bulunmaz.

UYKU

İlk birkaç gece, hasta başı iki yastıkla yükseltilerek sırt üstü yatmalıdır. Yan yatmak, burnun aşağıda kalan kısmının şişmesine neden olabilir. Ameliyatın sonrasındaki günlerde, hasta bolca dinlenmeye özen göstermelidir.

DİKKAT

Operasyondan en az 2 hafta sonrasına kadar aspirin dahil hiçbir antienflamatuvar ilaç kullanılmamalıdır, iyileşme sürecini önemli ölçüde olumsuz şekilde etkileyeceğinden bu süreçte sigara içilmemelidir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Hasta birinci aydan itibaren büyük ölçüde iyileşmiş görünür ve yüzündeki değişimi farketmeye başlar. Bu noktada orta şiddetli aktiviteler gerçekleştirmek kabul edilebilir hale gelir. Bu noktadan sonra geçen her yeni günde burun daha iyi bir şekil almaya başlar. Altıncı aydan itibaren iyileşme neredeyse tamamlanmış olacaktır. Hasta, temas gerektire spor bile olsa, bütün aktivitelerine devam edebilecektir. Ancak burun ucundaki şişliğin tamamının inmesi bir seneyi bulabilir. Ameliyatın üzerinden geçen bir senenin dolmasıyla yapılan kontrolde yalnızca hastanın burnunu keyifle taşıması önerilir.

1. aydan itibaren, büyük ölçüde iyileşmiş görüneceksiniz. Hala bir miktar şişliğiniz olabilir, özellikle de burun ucunuzda, ama bu noktada operasyonun sonuçlarını açıkça görmeye başlayacaksınız. 1. Aydan itibaren, orta şiddetli fiziksel aktivite gerçekleştirebilirsiniz. 2. ve 3. Aylarda günler geçtikçe burnunuzun daha iyi bir şekil aldığınız ve kalan şişliğin azalmaya devam ettiğini fark edeceksiniz. Bu aşamada neredeyse tamamen iyileştiğinizi söyleyebiliriz. Yine de temas gerektiren sporlardan uzak durmanız gerekecek. 6. aydan sonra temas içeren sporlara da dönüş yapabilirsiniz. 12. Ayda geriye kalan hafif şişliğiniz de tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu aşamada burnunuz içeriden ve dışarıdan tamamen iyileşmiş olacak ve operasyonunuzun tam sonuçlarını bu aşamada açıkça görebileceksiniz.