Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatıyla, memelerin hacminin hastanın isteklerine ve vücut özelliklerine uygun olarak artırılması amaçlanır.

Meme Büyütme Nedir?

Meme büyütme operasyonu, memeler için özel olarak üretilmiş protezler kullanılarak, memelerin büyütülmesini ve şekillendirilmesini amaçlayan bir estetik ameliyattır. Meme protezleri meme dokusunun veya göğüs kaslarının altına yerleştirilebilir. Farklı türlerde, boyutlarda, şekillerde ve dokularda meme protezleri bulunmaktadır. 3 boyutlu simülasyon uygulaması sayesinde, hastanın memelerinin ameliyattan sonra nasıl görüneceğini kestirmek mümkün olabiliyor. Meme büyütme kapsamında gerçekleştirilen bir diğer uygulama ise, uygun hastalara gerçekleştirilebilecek yağ transferidir.

Meme Büyütme Operasyonu Kimler İçin Uygun

BÜYÜKLÜK VE ŞEKİL

Gelişimini tamamladığı halde memelerinin yeterince büyük olmadığından endişe duyan, vücut yapısıyla uyumsuzluk gösterdiğini düşünen veya şeklinden dolayı mutsuzluk yaşayan hastalar, meme büyütme operasyonu için uygun hastalardır.

SAĞLIK VE GELİŞİM

Meme büyütme operasyonu geçirebilmek için, hastanın öncelikle memelerinin gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bunun için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Ancak en önemlisi, hastanın genel sağlık durumunun iyi ve sürecin gereksinimlerinin farkında olması gerekmektedir.

BEKLENTİLER VE MUAYENE

Operasyondan duyulan memnuniyet, ameliyatının başarısına olduğu kadar, hastanın beklentilerine de bağlıdır. Hasta, operasyon sonunda elde edeceği değişimi eksiksiz olarak anlamalıdır. Bu noktada muayene sürecinde ona değişimin sınırlarını ve özgürlüklerini açıklamak çok önemlidir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Bu Operasyondan Neler Bekleyebilirsiniz?

Meme büyütme ameliyatıyla, memelerin hacminin hastanın isteklerine ve vücut özelliklerine uygun olarak artırılması amaçlanır. Meme büyütme operasyonuyla memelerin şekli değiştirilebilir, iki meme arasındaki büyüklük, şekil farklılıkları ve diğer asimetriler ortadan kaldırılabilir. İki meme arasındaki mesafe optimal ölçülere göre düzenlenebilir. Başarılı bir meme büyütme ameliyatı sonunda hasta, vücuduyla ilgili daha barışık, memnun ve kendisini daha özgüvenli hissedebilir.

Kliniğimizde Meme Büyütme

3D SİMÜLASYON

Muayene sürecinde, hastanın memelerinin 3 boyutlu bir modelini oluşturulup, ameliyatla gerçekleştirilecek değişiklikleri bu simülasyon üzerinde göstermek mümkün. Böylece meme büyütme ameliyatının sonuçlarını operasyon gerçekleştirilmeden önce görüp, hastanın kendisi için en doğru kararı vermesi sağlanıyor.

DOĞAL GÖRÜNTÜ

Hastanın genel hatlarını en büyük oranda güzelleştirecek bir meme büyütme amaçlanmasına rağmen, operasyonun sonuçlarının hastanın vücut hatlarına uyumlu, doğal bir görüntü olması da bir o kadar önem taşır. Operasyonda, memenin doğal çizgilerine gizlenen 3-4 cm’lik kesiler sayesinde, izlerin belli olmamasını sağlanır.

BİRÇOK SEÇENEK

Hastanın kendisine özgü ihtiyaçlarını ve isteklerini en iyi şekilde karşılayabilmek için, klasik damla ve yuvarlak şekilli silikon protezlerden modern poliüretan kaplı protezlere kadar birçok seçenek bulunur. Hasta uygun şartları taşıdığı takdirde ise yağ transferi ya da alternatif yöntemlerle de meme büyütmek mümkün.

Operasyon Öncesinde Yapmanız Gerekenler

ARAŞTIRMA

Hastanın muayene sürecinden en büyük verimi alabilmesi için, internette prosedürle veya estetik cerrahiyle ilgili yapılan küçük bir araştırma çok işe yarayabilir. Bu sayede hastanın istekleri ve beklentileri konusunda kendini daha rahat anlatması, dolayısıyla operasyonundan almak istediğine en yakın sonucu alması sağlanır.

KONSÜLTASYON

Estetik cerrahla birlikte gerçekleşecek ilk toplantı, hastanın ihtiyaçlarının ve isteklerinin belirlenmesi ve tedavi planının oluşturulması için ilk adımdır. Bu muayenede, hastanın aklındaki bütün soru işaretlerinin kaldırılması ve gerekli simülasyonlarının yapılması hedeflenir.

HAZIRLIK

Operasyon sonrası için yazılan ilaçlar önceden temin edilmelidir. Hastanın, operasyon sonrasında birkaç gün de olsa sosyal hayatına devam edemeyecek olmasından dolayı kendini hazırlaması, bir takım işlerini askıya alması veya zaman geçirmesine yardımcı olacak bir takım aktiviteleri düşünmesi gerekebilir.

İLAÇLAR

Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçların operasyon öncesinde bırakılmış olması önemlidir. Hastanın kullandığı ilaç ve besin takviyelerini muayene esnasında beyan etmesi, operasyona hazırlık sürecinde kullanımının durdurulması için gereklidir. Sigara kullanımının ise 2 hafta öncesinde durdurulması şarttır.

DESTEK

Genel anestezi alınacağından, operasyondan hemen sonra hastanın araba sürmesi sakıncalıdır. Benzer şekilde istirahat sürecinde de, hasta refakatçiye ihtiyaç duyabilir. Bu durumda hastanın, operasyonun ardından bir süre kendisine yardım edebilecek bir yakınıyla olması, destek alması gerekmektedir.

PLANLAMA

Hasta operasyondan sonraki birkaç gün boyunca iş ve sosyal hayatından fedakarlık yapacağından, aksayacak olan planlarını ameliyat öncesi ve sonrası dönemde gerekli düzenlemeleri yaparak gerçekleştirmelidir.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Meme Büyütme Operasyonu

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 45 dakika süren bir operasyondur. Protezle meme büyütme prosedüründe, kesiyi tam meme altı katlantısına ya da meme başının etrafındaki renk geçişinin olduğu bölgeye denk getirerek iyileşme sürecinden sonra fark edilir bir iz kalmaması sağlanır. Meme büyütme için bir diğer alternatif, yağ transferidir. Bu yöntemde, yağ fazlalığı bulunan bölgelerden alınan yağları meme bölgesine enjekte ediyoruz. Yağ transferi sonrasında taburcu olmadan, aynı akşam hastanın eve donmedi mümkündür, ancak ihtiyaç duyulması halinde hasta, hastanede bir gün misafir edilebilir.

Operasyon Sonrasında Yapmanız Gerekenler

İLAÇLAR

İyileşme sürecinde kullanılması için yazılacak ilaçların, tarif edildiği şekilde kullanılması gerekir. Ağrı kesici ilaçlara ek olarak, antibiyotik ve şişlik azaltıcı ilaçlar da reçete edilebilir.

AKTİVİTE

Hastanın operasyondan sonra 3-4 gün içerisinde sosyal hayatına dönebilmesine rağmen, yaklaşık 1 ay egzersiz yapması sakınca taşır. Hastanın normal egzersiz düzenine ancak 6. Hafta itibariyle yavaşça geri dönmesi uygundur.

SÜTYEN

Meme büyütme ameliyatından sonraki ilk 6 haftada, hastanın altında tel olan balenli sütyenler kullanmaları sakıncalıdır. Dokunun iyileştiği bu süreçte sporcu sütyeni kullanmak, hem rahat hem de güvenlidir.

BESLENME

Doku iyileşmesinin hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesi için dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek ameliyattan sonraki süreçte önemlidir. Genellikle yeme-içme konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır.

GÖZLEM

Memede sıcaklık veya kırmızılık fark edilirse ya da hastanın ateşi çıkarsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya enfeksiyon belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden iletişime geçilmelidir.

DİKKAT

Operasyondan en az 2 hafta sonrasına kadar aspirin dahil hiçbir antienflamatuvar ilaç kullanılmamalıdır, iyileşme sürecini önemli ölçüde olumsuz şekilde etkileyeceğinden bu süreçte sigara içilmemelidir.

Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatından sonra şişlik ve ağrı normaldir. Ayrıca morarma da görülebilir. Ağrı, yazılan ağrı kesicilerle kontrol altına alınacaktır. Ameliyat izleri zamanla adım adım silinir; ancak hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar. Kesiler tam olarak meme altı katlantısında ya da meme başı etrafındaki renk geçişi olan bölgede oluşturulacağından, zamanla iyice silikleşen izler fark edilmesi çok zor hale gelir. İlk 1-3 hafta, anesteziden ve iyileşme sürecinin etkisinden dolayı bir miktar yorgunluk, ayrıca memelerde gerginlik ve basınç hissedilebilir.

Meme büyütme

Ameliyattan 1 hafta sonra, kontrol muayenesinde kesi yerleri incelenir ve dikişler alınır. Kesi bölgelerinden ilk birkaç gün bir miktar sızıntı meydana gelebilir. İyileşme sürecinin uzunluğu, hastanın kendisine has özelliklerine, operasyon için kullanılan tekniğe, operasyon sonrasında önerilenlere ne ölçüde uyulduğuna ve daha birçok faktöre bağlıdır. İyileşmenin süresi ve kalitesi bakımından en önemli noktalardan bir tanesi de sigaradan ve diğer tütün ürünlerinden uzak durulmasıdır. Tütün kullanımı iyileşme sürecini önemli ölçüde kötü etkiler. Hastanın iyileşme sürecinde gerekli gördüğü her noktada operasyonu gerçekleştiren doktoruyla iletişime geçmesi, oluşabilecek herhangi bir komplikasyonun önlenmesi için çok önemlidir.

İlgili içerik

Meme Küçültme


Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.