Gözaltı Işık Dolgusu

Yaşa bağlı olarak göz altı bölgesinde oluşan çökme ve morarma şeklinde oluşan hasarların tedavisi amaçlı Gözaltı Işık Dolgusu tedavisi yapılır.

Gözaltı Işık Dolgusu Nedir?

Gözaltı ışık dolgusu, yaşa bağlı olarak göz altı bölgesinde oluşan çökme ve morarma şeklinde oluşan hasarın tedavisidir. Bu işlemde kullanılan malzeme aslında vücut tarafından da üretilen hyaluronik jel olarak tanımlanan bir dolgu yöntemidir. Göz altı ışık dolgusunda iki adet içerik bulunur. Bunlar hyaluronik asit ve poly vitamin kompleksidir. Hyaluronik asit morluklara ve torbalara müdahale ederken, poly vitamin içeriği de cilt hücrelerini uzun vadeli olarak yenilemektedir.

Gözaltı Işık Dolgusu Neden Tercih Edilir?

Günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşam tarzı ve genetik özelliklerden dolayı gözaltı bölgelerde çok daha sık olarak sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle gözaltı morlukları ve bu alanın çökmesi yüzde yaşlı bir ifadeye neden olmaktadır. Göz çevresinde bulunan ve göz çevresini koruma amaçlı işlev yapan özel bir yağ tabakası vardır. Ayrıca orbital septum adı verilen bir koruma bariyeri ile de koruma sağlanır. Orbital septum genetik özelliklere bağlı olarak ya da ilerleyen yaş ile birlikte gevşer ve içi boşalmaya başlar. İşte bu nedenle gözlerin altında boşluklar meydana gelir. Bu sorun da yüzde sarkmış ve yaşlı bir iafdeye neden olur. Bu nedenle gözaltı ışık dolgusu ile bu sorun ortadan kaldırılır.

Gözaltı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır?

Gözaltı ışık dolgusu diğer dolgu tekniklerine göre daha kolay ve daha rahat yapılır. İşlem öncesinde cilde anestezik madde içerek krem sürülür ve bölgenin uyuşması beklenir. Daha sonra işleme geçilir.

Bu işlemde kullanılan teknikde iğne derinin altına değil, kemiğin üstüne gelecek şekilde uygulanır. Dolgu yapılırken enjeksiyon çok yavaş bir şekilde verilmelidir. İşlem yapılan kişi herhangi bir ağrı ya da acı duymaz. Çünkü işlem öncesinde krem ile uyuşma sağlanmıştır. Ayrıca dolgu jelinin içeriğinde de anestezik madde olduğu için uygulama sonrasında da ağrı ya da acı olmaz. Göz altı ışık dolgusu sadece kadınlara özel bir işlem değildir. Son yıllarda erkeklerde de çok sık olarak göz altı ışık dolgusu tercih edilmektedir.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.

Gözaltı Işık Dolgusu Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uygulama açısında kolay olan ve etkisi hemen gözlenebilen bu yöntemin avantajı hyaluronik asit kullanılmasıdır, çünkü hyaluronik asit zaten vücutta varolan bir maddedir ve ciltte yerleşp kalmaz kolayca yerleşerek erir. Ancak akılda bulundurulması gereken en önemli konu bu işlemi yapacak olan doğru uzmanı seçmektir.

Göz altı ve hatta yüz anatomisini çok iyi bilen, konusunda uzman ve tecrübeli bir uzman tercih edilmeli ve yapılacak olan dolgunun da kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Piyasada bulunan ucuz yüzlerce dolgu maddesinin sonuçları oldukça ürkütücü olmaktadır. Bu nedenle doğru madde ve tecrübeli uzman kesinlikle önemlidir. Yapılan işlemde acele edilmmeli, hatta 2-3 defaya bölünerek sonuçları görerek işleme devam edilmelidir.

Gözaltı Işık Dolgusu Özelliği Nedir?

Yaşlanma süreci cildi gergin şekilde ve eklemleri hareketli olarak tutabilmek için hyaluronik aside ihtiyaç duyar. Yaşlanma sürecinde de bu madde ciltte giderek azalmaya başlar. Bu azalma ile birlikte de ciltte kuruluk ve kırışıklıklar meydana gelir. Hyaluronik asit vücutta üretilen ve cilt derisi için çok gerekli bir maddedir. Birçok besinden de alınabilir ancak tıbbi araştırmalar, gıdalarla almanın maalesef yeterli olmadığını göstermektedir. İşte bu nedenle cilde dışarıdan takviye ile yeterli miktarda hyaluronik asit verilerek çözüm üretilmiştir.

Diğer sentetik dolgu maddelerine göre güvenlidir. Cilt içinde ve kemiklerde, kaslarda, özellikle eklemlerde bulunur. Enjekte edildiği bölgede şeklini uzun süre muhafaza eder. Gözaltı ışık dolgusu hyalüronik asit içeriği ile cilde ışık yansıtma kapasitesini geri vermek için üretilmiş dolgu tekniğidir. Hyaluronik asidin yanısıra dolguda bulunan amino asitler, vitamin ve mineraller hücre korunması açısından yeniden yapılanmaya yardımcı olur. Sonuç olarak ışık dolgusu cildin nem ve elastikiyetini artırır, cilt canlanır ve parlaklaşır. En önemlisi de elastikiyetini geri kazanır. 

Gözaltı Işık Dolgusu Seansı Ne Kadar Sürer?

İşlem yaklaşık 15 dakika sürmektedir. İşlem öncesinde anestezik madde içeren bir kremle ciltte uyuşma sağlanır ve daha sonra işleme geçilir. Dolgu ince uçlu iğnelerle enjekte edilmektedir, bu nednele işlem sonrasında şişme ya da kızarıklık olmadan günlük hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İşlem sonrasında kısa süreli buz uygulama yapılarak da cilt rahatlatılmaktadır.

Gözaltı ışık dolgusu genellikle tek seansta tamamlanır. Ancak çökme alanı çok derinse doktorun tavsiyesine uygun olarak kontrol edilerek, işlem için rötuş önerilebilir.

Gözaltı Işık Dolgusu Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Hastaların cilt tipi, yaşı ve ihtiyacına göre değieşbilir. Göz çevresini gençleştirmek için uygulanan gözaltı ışık dolgusunun etkisi  8-12  ay  süre ile kalıcı olmaktadır.

Aklında sorular mı var? Dr. Güray'a danışabilirsin.

EBOPRAS onaylı plastik cerrah olan Op. Dr. Güray Yeşiladalı aynı zamanda ISAPS ve ASAPS üyesidir.

Gözaltı Işık Dolgusu Kimlere Uygulanır?

Gözaltı ışık dolgusu özellikle gözaltı çukuru belirginleşmiş, morlukları olan kişiler için ideal işlemdir. Bunun dışında gözaltı derisinin yeniden yapılanmasını sağlayarak göz çevresinin gençleşmesine, gözaltı morluk ve halkalarının azalmasına büyük destek sağlar. Uzmanın önereceği şekilde ilerlenmelidir. Daha koyu pigmentli ciltler ya da morluk ve halkaların çok ilerlemiş olduğu durumlarda cerrahi operasyon da önerilebilir.

Gözaltı Işık Dolgusu Zararı Ya Da Yan Etkileri Var Mıdır?

Gözaltı ışık dolgusu, gözaltı bölgesinde oluşan çökmelerin güvenli bir şekilde düzeltilmesini, yeniden yapılanmasını sağlamaktadır. Dolgunun içinde bulunan hyaluronik asit ve yeniden yapılandırma kompleksi ile göz çevresi derisinin gerginliği artarken, morluklar üzerinde de olumlu etkileri görülür. Kalıcılığı yüksek bir işlemdir ve hastalar uzun süre menun kalmaktadır.

Dolguda en hassas konu ise uygulama şeklidir. Tabii dolgu içeriğinin de güvenli, kaliteli iolmasıdır. Gözlere bir zararı olmamaktadır. Göz çevresini gençleştirmek için uygulanan gözaltı ışık dolgusunun etkisi 8-12 aya kadar sürer. Bu tedaviden sonra kişinin hassasiyetine bağlı olarak iğne yerleri hafif acıyabilir ancak ertesi gün işlemle ilgili hiçbir hassasiyet ya da iz kalmaz. İşlem sonrasında buz kompresi kesinlikle yapılmalıdır.

Piyasada daha ucuza mal edilen ve maalesef içindeki dolgu maddeleri kalitesiz olan ürünler kullanıldığında ciltte kalıp şeklinde kalan bir dolgu ile karşılaşmak mümkün. Hatta bazı durumlarda cilt üzerinde renkli görünüm de oluşabilmektedir. Bu nedenle güvenilir kişiler tarafındna yapılmalıdır.

Gözaltı Işık Dolgusu Kimlere Yapılmaz

 • Dolgu meaddesinin yan etkisi bulunmamasına rağmen hamile ve emziren annelere önerilmez
 • Pıhtılaşma bozukluğu olan kişilere ciltte kanamaya neden olması muhtemel olduğu için önerilmez.
 • Tiroid hastaları, Behçet hastalığı, SLE gibi bağışıklık sistemi hastalıkları olan kişilere dolgu önerilemz.
 • Alerji seviyesi yüksek kişilere dolgu işlemi yapılmadan önce kesinlikle test yapılmalıdır.
 • Gribal enfeksiyon durumunda uygulanmaz.
 • 12 yaşından küçük çocuklara kesinlikle uygulanmaz.
 • Dolgu maddesinin içinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı hassasiyeti olan kişilere kesinlikle önerilmez.

Gözaltı Işık Dolgusu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İlk 24 saat içinde makyaj yapılmamalıdır.
 • İlk 24 saat içinde sıcak banyo ya da sıcak ortam önerilmez.
 • Ağır spor, yoğun güneşten kaçınılmalıdır.
 • İlk 3 gün kan sulandırıcı ilaçlar kulanılmamalıdır.
 • İlk 3 gün yüze masaj yapılmamalıdır.

Fotoğraf Gönderin Değerlendirelim

Uzman değerlendirmesi ile size en uygun estetik çözümü hemen öğrenebilirsiniz.